Vliv osobnostních rysů na politické postoje a preference podpůrných a regulačních opatření v politice zaměstnanosti
DOI:
https://doi.org/10.51561/cspsych.66.5.463Keywords:
Big five, political orientation, policy attitudes, employment policy, policy instrumentsAbstract
The effect of personality traits on political attitudes, and preference for supportive versus regulatory policy instruments in employment policy
Objectives. The goal was to find out whether public policy attitudes to the preference of policy instruments in solving long-term unemployment are explained through a big-five factor model of personality or through political orientation.
Participants and settings. The authors administered a questionnaire survey among 8,554 university students in the Czech Republic.
Hypothesis. Public policy attitudes to individual policy instruments are most influenced by political orientation and the related personality traits of openness and conscientiousness. Authors assume that the personality traits of openness and conscientiousness correlate most significantly with an ideological predisposition, however, political orientation directly influences preferences for policy instruments.
Statistical analysis. Correlation analysis, multiple linear regression, structural models.
Results. Public policy attitudes to policy instruments were most influenced by political orientation and the related personality traits of openness and conscientiousness. However, on the basis of structural models, not only the direct influence of political orientation on preferences to policy instruments has been demonstrated; from the personality traits, it is again an openness of mind and conscientiousness.
Study limitation. The use of a short version of BFI-10; the lack of theoretical and empirical studies dealing with the influence of personality traits on public policy making.
Cíle. Cílem je zjistit, zda může být preference opatření sloužících k řešení problému dlouhodobé nezaměstnanosti vysvětlena prostřednictvím pětifaktorového modelu osobnosti či prostřednictvím politické orientace.
Participanti a procedura. Dotazníkové šetření mezi 8 554 studenty vysokých škol v České republice.
Hypotéza. Základní hypotéza vychází z předpokladu, že veřejně politické postoje k jednotlivým opatřením nejvíce ovlivňuje politická orientace a s tím související osobnostní rys otevřenost a svědomitost. Předpokládáme, že osobnostní rysy otevřenost a svědomitost nejvýznamněji korelují s ideologickou predispozicí, nicméně přímý vliv na postoj k jednotlivým opatřením má právě politická orientace.
Statistická analýza. Korelační analýza, mnohonásobná lineární regrese, strukturní modely.
Výsledky. Veřejně politické postoje k jednotlivým opatřením nejvíce ovlivňuje politická orientace a s tím související osobnostní rysy otevřenost a svědomitost. Na základě strukturních modelů se však neprokázal pouze přímý vliv politické orientace na postoje k jednotlivým opatřením, ale také vliv dvou osobnostních rysů (otevřenost mysli a svědomitost).
Omezení studie. Použití krátké verze BFI-10, nedostatek teoretických a empirických studií zabývajících se vlivem osobnosti na tvorbu veřejné politiky.
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Copyright (c) 2022 Michaela Veselá Hiekischová, Petr Soukup, Markéta Musílková
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.